★ ★ life puzzle
You went to the supermarket
And encountered 2 identical -motg following operations:
1) washing powder in ₪ 21.90 - Packaging 2.5 kg
2) washing powder 69 ₪ - savings package of 7.3 kg
What do you think more lucrative -
Operation Operation 1 or 2?
(* Answer here down at the end of description *)
-
Shelfy is freeapp
What checks you understand
The two products on the shelf
Really more lucrative
And saves you money on each purchase at the supermarket.
-
Explanation for Shelfy:
(According to)
Shelf = shelf translated from English.
The app was born from the need
There is a real comparison and real-time while shopping
The pricing of products and promotions and packages
Such as 1 + 1, 50% discount, a larger quantity of packaging, etc.
Feel free to download and try the app Shelfy
-
★ (The answer to the riddle - kind to - Shelfy:) ★
1 product (cheaper standard package) pays out more
Ownership of ₪ 8.76 kg
Versus product 2
Ownership of ₪ 9.45 kg
(1 product cheaper at 7.32%)
You went to the supermarket
And encountered 2 identical -motg following operations:
1) washing powder in ₪ 21.90 - Packaging 2.5 kg
2) washing powder 69 ₪ - savings package of 7.3 kg
What do you think more lucrative -
Operation Operation 1 or 2?
(* Answer here down at the end of description *)
-
Shelfy is freeapp
What checks you understand
The two products on the shelf
Really more lucrative
And saves you money on each purchase at the supermarket.
-
Explanation for Shelfy:
(According to)
Shelf = shelf translated from English.
The app was born from the need
There is a real comparison and real-time while shopping
The pricing of products and promotions and packages
Such as 1 + 1, 50% discount, a larger quantity of packaging, etc.
Feel free to download and try the app Shelfy
-
★ (The answer to the riddle - kind to - Shelfy:) ★
1 product (cheaper standard package) pays out more
Ownership of ₪ 8.76 kg
Versus product 2
Ownership of ₪ 9.45 kg
(1 product cheaper at 7.32%)
Show More