単価計算 - 複数の「価格÷個数」を比較 icon

単価計算 - 複数の「価格÷個数」を比較

iwaku
Free
50+ downloads

About 単価計算 - 複数の「価格÷個数」を比較

This app is useful when you are wondering whether to sell separately or in bulk when purchasing products.

Find the "price ÷ quantity = unit price" of multiple products and display the cheapest one.
You can increase the number of products you enter to 3 or more with the button at the bottom.

■ Example:
Product A: Amount: 1000, Quantity: 2
Product B: Amount: 4980, Quantity: 10

Product A unit price → 500
Product B unit price → 498
Therefore, product B will be displayed as a 2 yen discount.

単価計算 - 複数の「価格÷個数」を比較 Screenshots